قزوین، خیابان بوعلی غربی، پلاک 362 طبقه 2
info@dashtjavid.com
02833320298
تماس با ما

انگور

انگور یک محصول مهم است که در مناطق با آب و هوای خشک و خاک‌های سبک و غیر اسیدی قابل کشت است. انگور دارای خصوصیات زیر است:

  • حاوی رزوراترول: رزوراترول یک ترکیب فنولی است که در پوست انگور وجود دارد و خاصیت ضد التهاب، ضد سرطان، ضد قندخون و ضد پیری دارد. رزوراترول همچنین به بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک می‌کند.
  • منبع خوب فلاونوئید: فلاونوئید گروهی از ترکیبات آنتی‌اکسیدان هستند که در انگور وجود دارند و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، آلزایمر و سایر بیماری‌های مزمن می‌شوند. فلاونوئید همچنین به تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از عفونت‌ها کمک می‌کنند.
  • حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی: انگور دارای ویتامین C، A، E، K، B1، B2، B6، فولات، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و فسفر است که برای سلامت استخوان، دندان، چشم، پوست، مو و اعصاب مفید هستند.
  • قابل استفاده در صنایع غذایی: انگور می‌تواند در تولید شیره، کشمش، سرکه، ژله و دیگر فرآورده‌های غذایی به کار رود.

انگور یکی از محصولات باغی مهم و پرطرفدار است که در بسیاری از مناطق کشور کشت می‌شود. استان قزوین نیز یکی از قطب‌های تولیدکننده انگور در کشور است که دارای تنوع زیادی از ارقام و فرآورده‌های آن می‌باشد. در این مقاله به بررسی وضعیت تولید، مساحت زیرکشت، عملکرد، رتبه، خصوصیات و فواید انگور در استان قزوین خواهیم پرداخت.

  1. : براساس آمار سال ۱۴۰۰، تولید انگور در استان قزوین حدود ۳۰۰ هزار تن بوده است که نسبت به سال قبل ۵۰ هزار تن کاهش داشته است. علت این کاهش خسارت سرمازدگی و مشکلات اقلیمی در سال ۱۳۹۹ بوده است
  2. : سطح زیرکشت تاکستان‌های کشور ۲۹۰ هزار هکتار است که از این میزان ۳۰ هزار هکتار به استان قزوین اختصاص دارد. بخش عمده‌ای از این سطح به صورت داربستی و نوین با روش‌های آبیاری قطره‌ای و فضای مجازی احداث شده‌اند.
  3. عملکرد: میانگین عملکرد انگور در کشور ۱۲ تن در هکتار است. عملکرد انگور در استان قزوین نسبت به میانگین کشور بالاتر بوده و حدود ۱۵ تن در هکتار را نشان می‌دهد.
  4. : استان قزوین رتبه سوم تولید انگور و رتبه نخست تولید کشمش در کشور را داراست. همچنین رتبه دوم صادرات کشمش را پس از فارس به خود اختصاص داده است.
  5. : برخلاف بسیاری از مناطق کشور که فقط چند رقم خاص را تولید می‌کنند، استان قزوین دارای تنوع زیادی از ارقام و فرآورده‌های انگور می‌باشد. بیشترین سطح زیرکشت مربوط به انگور ارقام بی‌دانه سفید، قرمز و عسگری است.از دیگر ارقام مهم انگور در استان قزوین می‌توان به یاقوتی، شاهانی، ریش بابا، خلیلی، کشمشی، رزاکی، فخری، بیدانه سیاه و گوهر اشاره کرد.
  6. : انگور دارای خواص غذایی و درمانی بسیار زیادی است که با تولید ارگانیک آن، این خواص بهبود و تقویت می‌شوند. انگور حاوی ویتامین‌های C، K، B و مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن است. انگور به تقویت سلامت قلب، رگ‌ها و شرایان، تنظیم فشار خون، کاهش چربی خون، کلسترول خون و قند خون، جلوگیری از سرطان روده بزرگ، پروستات و پستان، تقویت سلامت چشم، پوست و مخاط، همزدگي خون، سلامت استخوان‌ها و پروتئین‌سازي کمک می‌کند.