قزوین، خیابان بوعلی غربی، پلاک 362 طبقه 2
info@dashtjavid.com
02833320298
تماس با ما

انرژی های پاک

سلول های خورشیدی یا فتوولتاییک، دستگاه هایی هستند که توانایی تبدیل نور خورشید به برق را دارند. این سلول ها معمولا از مواد نیمه رسانا مانند سیلیکون ساخته شده و به صورت پنل های خورشیدی یا ماژول های خورشیدی به کار می روند. استفاده از سلول های خورشیدی در بخش کشاورزی مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • کاهش هزینه های برق: یکی از مزایای استفاده از سلول های خورشیدی در بخش کشاورزی، کاهش هزینه های برق است. بسیاری از فعالان کشاورزی نیاز به تامین برق دارند، مثلا برای روشن کردن چراغ ها، راه اندازی پمپ های آب، فن های تهویه، دستگاه های فرآوری و ذخیره سازی محصولات و غیره. با استفاده از سلول های خورشیدی، می توان برق لازم را با استفاده از نور خورشید تولید کرد و به شبکه عمومی وصل نشد. این کار باعث می شود که هزینه های برق پرداخت نشود و در عین حال، اعتماد به شبکه عمومی کم شود.
  • حفاظت از محیط زیست: یک مزیت دیگر استفاده از سلول های خورشیدی در بخش کشاورزی، حفاظت از محيط زيست است. سلول های خورشیدي منبع تجديد پذير و پاك انرژي هستند و در توليد برق، گاز گلخانه‌ای چون دي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌أکسيد كربن (CO2) و دي‎أکسيد گوگرد (SO2) و ذرات جامد (PM) توليد نمي كنند. با كاربرد سلول های خورشیدي در كشاورزي، مي توان به كاهش آلودگي هوا، آب و خاك كمك كرده و منابع طبيعي را حفظ كرد.
  • افزایش بهره وری و کیفیت محصولات: یک مزیت دیگر استفاده از سلول های خورشیدی در بخش کشاورزی، افزایش بهره وری و کیفیت محصولات است. با استفاده از سلول های خورشیدی، می توان از روش های نوین و پیشرفته کشاورزی مانند گلخانه های خورشیدی، خشک کن های خورشیدی، سامانه های آبیاری قطره ای و فضای مجازی استفاده کرد. این روش ها باعث می شوند که محصولات با کمترین مصرف آب، کود و سموم شیمیایی تولید شوند و دارای کیفیت بالا و عاری از آلودگی باشند. همچنین با استفاده از سلول های خورشیدی، می توان فصل تولید محصولات را تمدید کرده و در بازارهای داخلی و خارجی رقابت پذیرتر شد.
  • کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی: یک مزیت دیگر استفاده از سلول های خورشیدی در بخش کشاورزی، کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی است. سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز و زغال سنگ منابع نامتجدد و محدود انرژي هستند كه در فرآيند استخراج، حمل و نقل و مصرف آن‌ها آلودگي زيادي به محيط زيست وارد مي كنند. با استفاده از سلول های خورشیدي در كشاورزي، مي توان به كاهش مصرف سوخت های فسيلي كمك كرده و در عین حال، امنيت انرژي را تضمين كرد.