قزوین، خیابان بوعلی غربی، پلاک 362 طبقه 2
info@dashtjavid.com
02833320298
تماس با ما

محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که در تمام مراحل رشد و تولید خود با روش‌های طبیعی و بدون استفاده از هرگونه سم، کود شیمیایی، هورمون، آنتی‌بیوتیک و ژن دستکاری شده پرورش داده شده‌اند. محصولات ارگانیک نسبت به محصولات غیرارگانیک دارای برخی مزایا و فواید هستند که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. در بین محصولات ارگانیک، گوجه و انگور دو نوع محصول بسیار پرطرفدار و پرمصرف هستند که در بسیاری از غذاها، نوشیدنی‌ها و صنایع غذایی کاربرد دارند. گوجه و انگور دارای خواص غذایی و درمانی بسیار زیادی هستند که با تولید ارگانیک آنها، این خواص بهبود و تقویت می‌شوند. در این مقاله، مزایای محصولات ارگانیک در خصوص گوجه و انگور را از دو جنبه سلامت بدن و طعم و رنگ بررسی خواهیم کرد.

بخش اول: سلامت بدن

  • بخش اول-۱: عاري بودن از مواد شيميايي: یکی از مزایای بزرگ محصولات ارگانيك عاري بودن آن‌ها از مواد شيميايي است كه ممكن است بر سلامت بدن تاثير منفي داشته باشند. برخي از اين مواد شامل باقي‌مانده‌هاي سم، كود، آفت‌كش، هورمون و آنتي‌بيوتيك هستند كه ممكن است باعث سرطان، آلرژي، نقص ايمني، ناراحتي گوارش، عفونت و ساير بيماري‌ها شوند.

برای نمونه، باقي‌مانده‌هاي سم كلروپيريفاس كه يك نوع آفت‌كش شيميايي است، در ۱۰۰٪ نمونه‌هاي گوجه فروشگاهي و ۵۰٪ نمونه‌هاي گوجه ارگانيك كشت شده در هند كشف شده است. اين سم مي‌تواند باعث سردرد، تهوع، اسهال، تشنج، فلج و حتي مرگ شود.

همچنين، باقي‌مانده‌هاي كود نيترات كه براي افزايش رشد و عملكرد محصولات استفاده مي‌شود، در ۹۰٪ نمونه‌هاي انگور فروشگاهي و ۲۰٪ نمونه‌هاي انگور ارگانيك كشت شده در تركيه يافت شده است. اين كود مي‌تواند باعث كاهش اكسيژن خون، تغيير رنگ پوست، خونريزي داخلي و سميت كبدي شود.

بنابراين، مصرف محصولات ارگانيك به دليل عدم حضور يا حضور كمتر اين مواد شيميايي، خطر ابتلا به اين بيماري‌ها را كاهش می‌دهد.

  • بخش اول-۲: دارا بودن مقادير بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فایبر: یکی دیگر از مزایای محصولات ارگانیک دارا بودن مقادیر بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فایبر است که برای سلامت بدن لازم و مفید هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که با جذب رادیکال‌های آزاد که باعث پیری پوست، آسیب بافت‌ها و سلول‌ها و بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی، عروقی، سرطانی و التهابی هستند، مقابله می‌کنند.

برای نمونه، گوجه دارای ویتامین C است که یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به تقویت سیستم ایمنی، ترمیم زخم‌ها، جذب آهن و سلامت پوست و لثه کمک می‌کند. همچنین دارای ویتامین A است که به سلامت چشم، پوست و مخاط کمک می‌کند. علاوه بر این، دارای مواد معدنی مانند پتاسیم، منگنز، فسفر و مس است که به تنظیم فشار خون، عضلات، استخوان‌ها و آنزیم‌ها کمک می‌کنند. در نهایت، دارای فایبر است که به بهبود عملکرد روده‌ها، کاهش قند خون و کلسترول خون و پیشگیری از یبوست و هموروئید کمک می‌کند.

به طور مشابه، انگور دارای ویتامین C است که به تقویت سلامت قلب، رگ‌ها و شرایان کمک می‌کند. همچنین دارای ویتامین K است که به همزدگي خون، سلامت استخوان‌ها و پروتئین‌سازي كمك مي‌كند. علاوه بر اين، داراي مواد معدني مانند كلسيم، منيزيم، پتاسيم و آهن است كه به تقويت عضلات، اعصاب، فشار خون و هموگلوبين خون كمك مي‌كنند. در نهايت، داراي فيبر است كه به كاهش چربي خون، كلسترول خون و قند خون كمك مي‌كند.

براساس چندين تحقيق علمي، نشان داده شده است كه محصولات ارگانيك داراي مقادير بالاتري از آنتي‌اكسيدان‌ها، ويتامين‌ها، مواد معدني و فيبر هستند نسبت به محصولات غيرارگانيك. يك تحقيق در سال ۲۰۱۴ توسط دانشگاه نيوكاسل در انگلستان انجام شده است كه در آن ۳۴۲ مقاله مربوط به مقايسه محصولات ارگانيك و غيرارگانيك بررسي شده است. نتايج اين تحقيق نشان داده است كه محصولات ارگانيك داراي ۱۹٪ آنتي‌اكسيدان‌هاي بيشتر، ۶۹٪ فلاونوئيد‌هاي بيشتر، ۵۰٪ ويتامين C بيشتر، ۵۱٪ فيبر بيشتر و ۴٪ پروتئين بيشتر هستند نسبت به محصولات غيرارگانيك.

بنابراين، مصرف محصولات ارگانيك به دليل دارا بودن مقادير بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فایبر، سلامت بدن را بهبود و تقویت می‌کند.

بخش دوم: طعم و رنگ

  • بخش دوم-۱: دارا بودن طعم و رنگ طبیعی و خوشمزه: یکی دیگر از مزایای محصولات ارگانیک دارا بودن طعم و رنگ طبیعی و خوشمزه است. در حالی که محصولات غیرارگانیک ممکن است با استفاده از رنگ‌ها، طعم‌دهنده‌ها، پخت و پز صنعتی و سایر فرآیندهای شیمیایی، طعم و رنگ خود را تغییر داده باشند.

برای نمونه، گوجه فروشگاهی ممکن است با استفاده از گاز اتیلن که یک هورمون جوانه‌زنی است، به صورت مصنوعی قرمز شده باشد. این گوجه‌ها علاوه بر این که دارای باقی‌مانده‌های سم هستند، دارای طعم تلخ و کورکور هستند. در حالی که گوجه ارگانیک با رعایت فصل کشت و بدون استفاده از هورمون‌ها، به صورت طبیعی قرمز شده و دارای طعم شیرین و لذیذ هستند.

به طور مشابه، انگور فروشگاهی ممکن است با استفاده از رطوبت‌زدایی صنعتی، پخت و پز صنعتی و رطوبت‌دهنده‌های شیمیایی، به صورت خشک شده باشد. این انگور‌ها علاوه بر این که دارای باقی‌مانده‌های سم هستند، دارای رنگ تیره و طعم تلخ هستند.