قزوین، خیابان بوعلی غربی، پلاک 362 طبقه 2
info@dashtjavid.com
02833320298
تماس با ما

گوجه

گوجه یک محصول گرمسیری است که در مناطق با آب و هوای معتدل و خاک‌های حاصلخیز قابل کشت است. گوجه دارای خصوصیات زیر است:

  • منبع عالی لیکوپن: لیکوپن یک آنتی‌اکسیدان قوی است که باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و التهابات می‌شود. گوجه دارای مقدار زیادی لیکوپن است که با پختن افزایش می‌یابد.
  • حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی: گوجه دارای ویتامین C، A، K، B6، فولات، پتاسیم، منگنز و مس است که برای سلامت پوست، مو، چشم، استخوان، عضلات و اعصاب مفید هستند.
  • قابل استفاده در صنایع غذایی: گوجه می‌تواند در تولید رب، سس، سالاد، سوپ، خورش و دیگر فرآورده‌های غذایی به کار رود.

گوجه فرنگی یکی از محصولات باغی مهم و پرطرفدار است که در بسیاری از مناطق کشور کشت می‌شود. استان قزوین نیز یکی از قطب‌های تولیدکننده گوجه فرنگی در کشور است که دارای تنوع زیادی از ارقام و فرآورده‌های آن می‌باشد. در این مقاله به بررسی وضعیت تولید، مساحت زیرکشت، عملکرد، رتبه، خصوصیات و فواید گوجه فرنگی در استان قزوین خواهیم پرداخت.

  • وضعیت تولید: براساس آمار سال ۱۴۰۰، تولید گوجه فرنگی در استان قزوین حدود ۳۰۰ هزار تن بوده است که نسبت به سال قبل ۵۰ هزار تن کاهش داشته است. علت این کاهش خسارت سرمازدگی و مشکلات اقلیمی در سال ۱۳۹۹ بوده است.
  • مساحت زیرکشت: سطح زیرکشت تاکستان‌های کشور ۲۹۰ هزار هکتار است که از این میزان ۳۰ هزار هکتار به استان قزوین اختصاص دارد. بخش عمده‌ای از این سطح به صورت داربستی و نوین با روش‌های آبیاری قطره‌ای و فضای مجازی احداث شده‌اند.
  • عملکرد: میانگین عملکرد گوجه فرنگی در کشور ۱۲ تن در هکتار است. عملکرد گوجه فرنگی در استان قزوین نسبت به میانگین کشور بالاتر بوده و حدود ۱۵ تن در هکتار را نشان می‌دهد.
  • رتبه: استان قزوین رتبه سوم تولید گوجه فرنگی و رتبه نخست تولید کشمش در کشور را داراست. همچنین رتبه دوم صادرات کشمش را پس از فارس به خود اختصاص داده است.
  • خصوصیات: برخلاف بسیاری از مناطق کشور که فقط چند رقم خاص را تولید می‌کنند، استان قزوین دارای تنوع زیادی از ارقام و فرآورده‌های گوجه فرنگی می‌باشد. بیشترین سطح زیرکشت مربوط به گوجه فرنگی ارقام بی‌دانه سفید، قرمز و عسگری است12 از دیگر ارقام مهم گوجه فرنگی در استان قزوین می‌توان به یاقوتی، شاهانی، ریش بابا، خلیلی، کشمشی، رزاکی، فخری، بیدانه سیاه و گوهر اشاره کرد.
  • فواید: گوجه فرنگی دارای خواص غذایی و درمانی بسیار زیادی است که با تولید ارگانیک آن، این خواص بهبود و تقویت می‌شوند. گوجه فرنگی حاوی ویتامین‌های C، A و مواد معدنی مانند پتاسیم، منگنز، فسفر و مس است. گوجه فرنگی به تقویت سلامت پوست، لثه، چشم و مخاط، ترمیم زخم‌ها، جذب آهن، تقویت سیستم ایمنی، کاهش فشار خون، کلسترول خون و التهابات کمک می‌کند. همچنین دارای آنتی‌اکسیدان قوی به نام لیکوپین است که به رنگ قرمز آن می‌دهد. لیکوپین می‌تواند خطر سرطان پروستات، پستان، روده و پوست را کاهش دهد.